Dviračių parduotuvė Vilniuje

  • +37068381390
  • info@velonova.lt

Ketinate keisti seną, gendantį automobilį į naują modernų dviratį? Geriausias laikas yra dabar!

Ketinate keisti seną, gendantį automobilį į naują modernų dviratį? Geriausias laikas yra dabar!
Vytautas K. 2022-07-29


Šiandien gyvename pereinamuoju laikotarpiu, kai vyksta revoliuciniai pokyčiai transporto ir energetikos srityje. Auga kuro ir energijos kainos, ieškoma naujų technologinių sprendimų, keičiasi vartotojų įpročiai. Augantis dviračių populiarumas yra šių procesų dalis.

Kad pokyčiai vyktų organizuotai ir kryptingai, valstybė, per įvairias programas, juos skatina ir kontroliuoja. Ne vienerius metus, valstybė siūlo paramą asmenims, atsisakantiems taršių automobilių ir vietoj jų pasirenkantiems dviračius.

Kas vyksta visuomenėje ir kaip ji atrodys po keliolikos metu? Kodėl valstybė reguliuoja vartotojų pasirinkimus ir kaip ilgai tai tęsis? Kam ir kada verta vietoj automobilio rinktis dviratį ir pasinaudoti valstybės parama?

 

Kas vyksta? Gyvename revoliuciniu laikotarpiu

Šiuo metu, galima sakyti, vyksta revoliucija energetikos srityje – pereinama prie žaliosios energetikos, siekiama nulinės CO2 emisijos ir kt., o šis laikotarpis tam tikra prasme primena 1990 m. ir pereinamąjį laikotarpį nuo socializmo prie kapitalizmo.

Viena iš pokyčių sferų yra transporto sritis – technologinės inovacijos, padedančios mažinti CO2 emisiją, žaliasis vairavimas, draudimas įvažiuoti taršiems automobiliams į miestų centrus, perėjimas prie dujomis bei elektra varomų automobilių ir, žinoma, alternatyvinės transporto priemonės.

Gyvenimas keičiasi – transporto kamščiai, prigrūsti kiemai, tepalo dėmės ant asfalto palaipsniui išnyks, o dviračiaielektriniai dviračiai, paspirtukai, kažkada buvę jaunimo, sporto entuziastų ar pavienių keistuolių atributu, taps ir jau tampa įprastine transporto priemone ir eismo dalimi.

 

APVA parama – pokyčiai, skatinami valstybės?

Kodėl valstybė, per įvairius finansinius svertus, reguliuoja vartotojų pasirinkimus? Pereinamasis laikotarpis, kaip ir posovietinis laikotarpis, savaime sklandžiai nevyksta. Čia būtinas institucijų darbas, reguliuojant pokyčių procesus, nes neskatinami ir nereguliuojami, šie procesai būtų chaotiški ir užtruktų ilgai.

LR Aplinkos Ministerijos Aplinkos Projektų Valdymo Agentūra, sutrumpintai APVA, jau nuo 2019 metų vykdo priemones, kurios skatina žmones pereiti prie mažiau taršaus transporto. Šiuo metu paskelbta jau trečioji priemonė „Visuomeninio transporto ir kitų alternatyvių mažiau taršių judumo priemonių fiziniams asmenims skatinimas“,  o nuo 2022 m. birželio 10 d. iki 2023 m. birželio 1d. priimamos paraiškos iš žmonių, nusprendusių atsisakyti senos bei taršios transporto priemonė ir vietoj jos įsigyti paprastą arba elektrinį dviratį.

Perkantiems paprastą dviratį, numatyta 300 Eur kompensacija, o perkantiems elektrinį ši suma siekia net 500 Eur. Pridavus sunaikinimui seną ir taršią transporto priemonę, galima prašyti kompensacijos net už du dviračius.

 

Kodėl verta įsigyti paprastą arba elektrinį dviratį?

Daugumai vyresnių žmonių, pirmasis automobilis buvo statuso simbolis ir žingsnis į savarankiškumą. „Pirmasis automobilis“ skamba romantiškai, tačiau tikrovė nėra tokia patraukli – dažnai, automobilis nebrangus ir nenaujas, priežiūros ir eksploatacinės išlaidos aukštos, nuolatiniai gedimai, draudimas, o kur dar transporto kamščiai?

Su kokybišku dviračiu, be vargo nuvyksite į darbą, o laisvalaikiu galėsite sportuoti ar pramogauti. Įsigiję specialią vaikišką dviračio kėdutę, galėsite nuvežti į darželį vaiką. Jei važinėsite ilgesnius atstumus, galite įsigyti elektrinį dviratį. Jokių transporto kamščių, jokių kvapą gniaužiančių sąskaitų už kurą, jokių vizitų į autoservisą, baiminantis, kad nepraeisite techninės apžiūros. Jeigu jums asmeniškai svarbu – jūsų CO2 pėdsakas bus artimas nuliui.

Šiandien, dviračius renkasi šiuolaikiški miesto žmonės, vieniši ar su partneriu, turintys vieną mažą vaiką, gyvenantys daugiabučiuose su ribota parkavimo erdve ar taupantys pirmajam būstui. Kada nors, apsigyvenę nuosavame name užmiestyje su trimis paaugliais vaikais, jie persės į didelį šeimos automobilį, o kol kas dviratis yra protingiausia išeitis.

 

Kaip pasinaudoti APVA parama, keičiant seną automobilį į dviratį?

Tiesiog, priduokite savo seną ir taršų automobilį transporto priemonių tvarkytojams ir išsiimkite ENTP pažymą, įrodančią eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimą. Išsirinkite paprastą arba elektrinį dviratį. Vertindami jo kainą, atsiminkite – už elektrinį dviratį gausite 500 Eur, o už paprastą – 300 Eur kompensaciją. Galite prašyti kompensacijos net už dvi mažiau taršias transporto priemones.

Įsigiję pirkinį, užpildykite prašymą APVA informacinėje sistemoje apvis.apva.lt  ir pateikite PVM sąskaitą faktūrą bei apmokėjimą pagrindžiančius dokumentus (kasos aparato kvitas, banko pavedimo kopija, grynųjų pinigų paėmimo kvitas).

Kompensacinė išmoka pareiškėjui išmokama per 30 kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo datos.

 

Kodėl verta pasinaudoti šia APVA parama?

Pereinamasis laikotarpis, kurio metu valstybė reguliuoja vartotojų pasirinkimus, yra santykinai trumpas. Susiformavus kritinei masei žmonių, kurie atsisakys taršių automobilių ir vietoj jų pasirinks tvarias transporto priemones, tikslas bus realizuotas, o programos nutrauktos.

Pagalvokite, kad po kelių metų, visuomenė bus pasikeitusi – gatvėse mažiau transporto kamščių, daugiau elektra varomų ar hibridinių automobilių, daugiau modernių, patogių dviračių, paprastų ir elektrinių. Tikėtina, kad su senu taršiu automobiliu jausitės tarsi svečias iš praeities.

Transporto ir energetikos srityje vykstantys pokyčiai palies visus. Daugiausia laimi tie, kurie prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos ir laiku pasinaudoja galimybėmis.