Micro Sprite Deluxe Scooter | Neon Rose
The Micro Sprite Deluxe is the innovative remake of the world-famous classic aluminium scooter from the 90s. A new look and additional features guarantee maximum driving fun for young and old. Thanks to the integrated tube light and reflectors, you can also cruise at night without any problem.
| Ideal for | Getting to school & leisure |
| Age range | 5-12 years |
| Surface | Asphalt |
| Weight | 3.3 kg |
| Handlebar height | 73 - 102 cm |
| Adjustable | Yes |
| Foldable | Yes |
| Wheels size | 120/100 mm |
| Wheels material | PU |
| Wheels type | 83° Shore A |
| Deck width | 10 cm |
| Deck length | 35 cm |
| Deck material | Aluminium |
| Max. load | 100 kg |
| Color | Pink |
0 reviews
0/5 Overall ratingThere are no reviews for this product.
Related Products
Latest viewed


12,99€ x 10 mo.













